kedd, szeptember 24, 2024

Émile Bravo: A 7 törpemedve bolondos meséi

Émile Bravo valóban bolondos meséket írt, melyekben úgy keveri össze megannyi jól ismert mese elemeit, hogy az mérhetetlenül vicces eredményt hoz. Lehetne az egész erőltetett, láttunk már olyat is nem egyet, de a magam részéről nagyon sokat nevettem ezen a keményfedeles, minőségi képregényen, s a gyerekeim nem különben.

Teljes cikkem róla ekulton.

hétfő, szeptember 23, 2024

AT NIGHT I FLY: collision/fusion/division

Öt évet kellett várni az At Night I Fly második albumára. Az első Mirror Maze is rendkívüli anyag volt, ahogy azt a tagoktól el is várhattuk. Elvégre Bátky „BZ” Zoltán énekes (Wall Of Sleep, After Cyring, ex-Stonehenge/Wendigo, stb) és a Dreyelands hajdani legénységének egy része szövetkezett itt össze. Nyilván a második lemezre sem dobták félre a progresszív rock/metal vonalat, és a tagok eddigi pályája alapján is lehetett rá számítani, hogy ismét remekművet alkotnak. De egy dolog az elvárás, és egy másik a beteljesülés.

Az van, hogy lehet a collision/fusion/division-t „csak úgy” is hallgatni. Nem mondom, elég sűrű anyag, de annyi emlékezetes dallam, hitetlenkedő fejcsóválásra késztető téma van benne, hogy pusztán szórakozásból is élmény pörgetni. Ha azonban rászánod az időt, hogy fejhallgatóval, a szövegeket olvasgatva vedd végig az anyagot, akkor jön majd át igazán az album ereje, súlya.

A teljes lemezkritika a Hammer honlapján olvasható.

UNTO OTHERS: Never, Neverland

Az Oregon állambeli Portlandben lakozó Unto Others még Idle Hands néven indult 2018-ban, és ez a harmadik albumuk. És részint halál tipikus Unto Others zenét rejt, viszont számos meglepetéssel is szolgál. Bár maga a banda is meglepő volt a felbukkanása idején, merthogy valami egészen elbűvölő elegyét játsszák a ’80-as évekbeli dark rocknak meg ugyanazon időszak hard rockjának, meg még ennek-annak. Van, aki azt mondja, semmi egyéni nincs ebben a zenében, de szerintem a jól ismert, ezerszer hallott témákat valami olyan, szinte naivnak ható természetességgel használják fel újra, s mellé van valami végtelenül egyszerű, ám nagyszerű a dallamaikban, hogy engem legalábbis ismét meg tudtak győzni.

A teljes lemezkritika a Hammer honlapján olvasható.

vasárnap, szeptember 15, 2024

NEST OF PLAGUES: Hellsolation

A harmadik Nest Of Plagues album már nem deathcore, annál sokkal változatosabb. A Hellsolation konceptalbum, részint Ivanics Dániel énekes-basszusgitáros kényszerbetegségéről, de merítettek hozzá az ismerősi körükben történt tragédiákból is. Ennek megfelelően ez egy zaklatott és felkavaró, nehéz anyag. Viszont annyi erős témából építették meg, hogy túl azon, hogy tökéletesen visszaadja a súlyos mondanivalót, zeneileg baromi élvezetes és változatos. Nyilván a masszív riffeké, magukkal rántó groove-oké és Dani hörgéséé a főszerep, de vannak eltalált énekdallamok is, és rengeteg klassz téma is, legyen bár apró motívum, díszítés, mind hozzáad valamit az összképhez.

Teljes lemezkritikám a Hammer honlapján.

péntek, szeptember 13, 2024

WATCH MY DYING: Egyenes kerülő

Lehet, hogy sokat kellett várni az effektíve ötödik WMD albumra, cserébe 10 pontos lett. Bár persze, melyik nem. Ez a zenekar sem az útját nem keresi, sem megfelelni nem akar, sem megmutatni, mit tud. Az Egyenes kerülő egy kijelentő mondat, amiben minden benne van.

Minden, ami WMD, és minden, amit ma egy gondolkodó ember érez, gondol, tapasztal, egy olyan ember, aki ebben a világban és országban él. Nem belezsúfolták a mindent, hanem megmutatják a részleteit, és a hallgató önmagában megtalálja a többit, kinn a tükörben, benn a visszhangokban. Ahogy a Fedetlen lépés című dalban énekli Veres Gábor: „Itt vagyok még, nem tűntem el, remélem így is megfelel”. (Mellesleg eztán, ha bárki kérdezi, mi van a Hammerrel, ez lesz a válaszom.)

A teljes lemezkritikám a Hammer honlapján olvasható.

szerda, szeptember 04, 2024

Brian Jacques: Martin, a harcos

A Rőtfal regéi sorozat első regényében gyakran szóba kerül Martin, a harcos. De ő akkor már amolyan legenda, akinek alakja csupán a faliszőttesen látható. A sorozat eredeti kiadási sorrend szerint számított 6. kötete meséli el az ő történetét, s azt sem teljes egészében, csak hogy hogyan lesz a rabszolga egérkölyökből népének megmentője, az ifjú harcos. Rőtfal apátsága itt csupán a kerettörténetben említődik meg.
Klasszikus kaland/történelmi regények, fantasy irodalom keveredik ebben a talán ifjúságinak is mondható regénynek, mely azonban épp úgy tartogat komor, valóságos részeket, mint humort, szerethető helyeket és szereplőket.

Teljes cikk ekulton.