szombat, december 30, 2023

Best of 2023

• Könyv

Fredrik Backman: Hétköznapiszorongások

Molnár Krisztina Rita: Az angyalmeséje

Orson Scott Card: A hetedik fiú és A ​rézbőrű próféta

Katya Balen: Október, Október

Lipták Gábor: Aranyhíd - Balatonimesék, mondák, történetek

Kleinheincz Csilla: Alvilágiszövedék

Brian Jacques: Rőtfal

Paolo Cognetti: Nyolc hegy

James O'Barr: A ​holló

 

Ebben az évben kevesebbet vállaltam az újdonságok közül, hogy írjak róluk, próbáltam az aktuális kedvem alapján választani, jó pár régóta várakozó könyv is sorra került, de sok közülük nem azt adta, mint reméltem, ami nem feltétlenül a könyv hibája (vagy hiba egyáltalán). Azért az ebben az évben megjelentek között is akadt emlékezetes, amit nagyon szerettem, de a legjobban Backman regénye tetszett. (De a legkirályabb momentum az, hogy korrektúrázhattam A Holló képregényt, és így belekerült a nevem a magyar kiadásba :) )

 

 

• Film

Kojot négy lelke

Nyolc hegy

This is Spinal Tap (A turné)

Metal Lords

 

Valahogy ebben az évben is kevés olyan filmet láttam, akár moziban, akár máshol, ami igazán nagyon betalált volna, de a Kojot négy lelke annyira, hogy kétszer is megnéztem moziban, és azóta is érzem a hatását.

Meg végre megnéztem azt a klasszikus metal filmet (This is Spinal Tap), amit nyilván már sokkal régebben illett volna látnom, lehetőleg még az eredeti megjelenése, 1984 előtt, mert az lett volna igazán metal. Mai fejjel mondjuk jó darabig legalább annyira elszomorított (mert valóságos), amennyire vicces volt, de összességében jó élmény, tán kéne írnom róla valamikor. Stb.

 

 

• Koncert

Aebsence / Eilema, Kék Yuk

Mad Robots / Ghost Toast / Tengeri Püspök, Dürer kert

Slowmesh / Eilema / Alva, Dürer kert

Swallow The Sun / Avatarium / Shores Of Null, Barba Negra

Thy Catafalque / Platon Karataev, Budapest Park

VoiVod / Crowbar / Planet Of Zeus, Dürer kert

Storm The Studio / Ørdøg / Z!enemi, Barba Negra

Fekete Zaj: Thy Catafalque / Kalandra, Sástó

ABFRA, Vokál Rock Bistro

7/8 Feszt: Ghost Toast / Autopilot / Mad Robots / Angertea / Stabbed / Eilema, Vörös/Kék Yuk

Thy Catafalque / Kaláka ill. Master Boot Record / arottenbit, A38

 

Már az előző év is a Thy Catafalque-ról szólt nekem, 2023 meg végképp. Rá kellett jönnöm, hogy az új évezredben semmi más zene nem volt rám akkora hatással, mint a TC, és jó eséllyel az új évezred legjobb koncertje számomra a Park-beli fellépésük volt. Végignéztem, mi minden volt 2000 óta, és persze csoda dolgok, de ez mindet túlragyogta, ami azért is meglepő, mert ha nem is aréna koncert volt, de semmiképp sem klubbuli.

Ám klubbuliból is jutott jó pár további zseniális, magyar és külföldi egyaránt, és pl. nem hittem volna, hogy lesz az évben az Avatariumnál is jobb koncert. A magyar underground meg ismét megerősítette bennem a metalba vetett hitet. Más kérdés, hogy háromszor annyi koncertre szerettem volna eljutni, mint amennyire sikerült.

 

 

• Dalok 

Katt ide a teljes YouTube lejátszási listáért, ill. alant egyesével: 

Alva: The Lie is Me

Angertea: Embrace of Lizards

Baroness: Anodyne

Deleyaman: Many Years Late

Enslaved: Forest Dweller

Firkin: How We Love

Isole: Forgive Me

Myrkur: Like Humans

Primordial: All Against All

Ray Alder: Hands Of Time

S.O.O.T.: Ember cipelte

Slowmesh: Nustoner Band

Sonic Bear Punch: Minden visszaszáll

Spirit Adrift: Death Won't Stop Me

Storm The Studio: Fehér

Storm The Studio: Meztelen

Tenhi: Valkama

The Answer Lies In The Black Void:Ataraxia

Thy Catafalque: Alföld

Thy Catafalque: Néma vermek

Winger: Tears Of Blood

 

A legtöbb szereplőtől más számokat is feltehettem volna ide, érdemes utánuk ásni.

 

 

 

• Fotók

      Bretagne

 

      Frankfurt

 

 

Ez az év nem a fotózásról szólt számomra, hiába, hogy sok koncertképet lőttem – írtam múlt évben, és most is igaz. Valahogy sem idő, sem megfelelő hangulat nem volt hozzá, bár az UNfotóra ill. az Insta oldalamra tettem néhányat, aminek tán megvan a maga atmoszférája.

 

• Kiállítás

Nekünk írták a dalt! - A magyar populáris zene hőskoraés társadalmi hatásai, 1957-től a rendszerváltozásig

Sur les traces de Tolkien et de l'imaginaire médiéval – Peintures et dessins de John Howe

GULÁCSY. Na’Conxypan hercege. Gulácsy Lajos (1882–1932) életmű-kiállítása

Robert Capa – A tudósító

Magyar Menyasszony kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeumban

 

Ebben az évben egész sok remek kiállításra jutottam el, ezek itt a legkiemelkedőbbek, legemlékezetesebbek (de pl. a martonvásári Brunszvik kastélyban látott Beethoven Múzeum állandó kiállítását is idevehetném, csak arról se cikket nem írtam, sem fotót nem tudok mutatni).

 

 

Mindezeken kívül kajakra kétévnyit öregedtem ez alatt az egy év alatt, de (cserébe?) eljutottam egy baráti meghívás nyomán Bretagne-ba, azon belül Finistère-be, és egyszer tán majd erről is írok hosszabban. Nem is csak az ottani élményekről, látott-tapasztalt dolgokról, de hogy mindez hogy csapódott le bennem. Mert azért így 48 évesen nem igen számítottam rá, hogy ér még olyan élmény, ami meghatározó. (Mármint, nyilván, ha egy idióta áthajt a piroson és összetöri a kocsidat, nem szólva betegségekről, háborúkról és a többi, ezek nyilván meghatározó élmények, de most a jó, szemléletformáló, megerősítő élményekre célzok.) Persze nem kellene néhány nap alapján levonnom messzemenő következtetéseket, de talán ennyi idősen érzi az ember, mi hogy. És az van, hogy a fotóimon nem is nagyon láthatók azok a dolgok, amik annyira megfogtak abban a helyben (részint persze, mert meg kell élni). Szerencsés vagyok, mert jó pár gyönyörű meg érdekes helyen jártam már életemben, itthon és külföldön egyaránt, de Bretagne-ban mintha minden ott lenne, amit jónak gondolok, amilyen életet élni volna jó. És ez megerősítő élmény, akkor is, ha tisztában vagyok vele, hogy nem hogy bretonul, de franciául sem fogok megtanulni soha az életben J

Fő, hogy megéltem, meg a fentieket is, hálám minden művésznek és mindenki másnak, akinek része volt benne. Az eddigi tapasztalataim alapján meg inkább nem is kívánok semmit a következő évre, mert nem hogy nem jön be, de csak még ötleteket adok a dark side-nak. Még az is valószínűbb, hogy a magyar fociválogatott nyeri a ’24-es EB-t, mint hogy igazán jó év jöjjön. Szoktam mondani, hogy a nagy számok törvénye alapján már jöhetnének jobb idők is, de úgy tűnik, a dolgok nem így működnek. Ez van. Ha most azonnal feldobom a talpam, akkor is annyi áldás meg szép meg jó volt az életemben, hogy szavam nem lehet.