A
Találkozás a Buddhával a tibeti buddhizmus karma kagyü
nevű vonaláról szól, de két külön történetszállal, melyek aztán
összefonódnak. A film plakátján látható ember, a 16. Karmapa (1924-1981)
volt a karma kagyü vonal vezetője, s ő is azok között volt, akik Tibet
kínai megszállásakor kénytelenek voltak elmenekülni az országból. Egy
ponton felismerte, hogy ahhoz, hogy a dharma, vagyis a buddhista tanítás
fennmaradjon, el kell vinni nyugatra, hiszen keleten hanyatlásnak
indult.
Bármily nagy és jelentős szereplője is azonban ő a filmnek, biztos
vagyok benne, hogy a nyugati nézők közül sokkal többen ismerik a másik
„főszereplőt”, Láma Ole Nydahlt,
aki dán (és hippi) létére lett a tibeti buddhizmus nyugati
elterjesztésének kulcsfigurája.
A teljes cikkem a filmről az ekultura.hu oldalán olvasható.